Sunday, 24 April 2011

Tounge Twister

The Finnish word elellä is the frequentative form of the verb elää which means to live. If you feel like you’re up for a challenge on this beautiful Sunday evening, you can try conjugating all the forms of that verb. It does sound quite funny! (ja joku suomea äidinkielenään puhuva voisi vaikka selventää, että meneekö tuo ihan just noin?)

Present (active)
minä elelen
sinä elelet
hän elelee
me elelemme
te elelette
he elelevät

minä olen elellyt
sinä olet elellyt
hän on elellyt
me olemme elelleet
te olette elelleet
he ovat elelleet


minä elelin
sinä elelit
hän eleli
me elelimme
te elelitte
he elelivät


minä olin elellyt
sinä olit elellyt
hän oli elellyt
me olimme elelleet
te olitte elelleet
he olivat elelleet


minä elellen
sinä elellet
hän elellee
me elellemme
te elellette
he elellevät

Potential perfect

minä lienen elellyt
sinä lienet elellyt
hän lienee elellyt
me lienemme elelleet
te lienette elelleet
he lienevät elelleet


minä elelisin
sinä elelisit
hän elelisi
me elelisimme
te elelisitte
he elelisivät

Conditional Perfect

minä olisin elellyt
sinä olisit elellyt
hän olisi elellyt
me olisimme elelleet
te olisitte elelleet
he olisivat elelleet

Imperative Present

(sinä) elele
(hän) elelköön
(me) elelkäämme
(te) elelkää
(he) elelkööt

Imperative Perfect

() olkoon elellyt
() olkoot elelleet

II Infinitive
Active inessive - elellessä
Active instructive - elellen
Passive inessive- eleltäessä

III Infinitive
Inessive - elelemässä
Elative - elelemästä
Illative - elelemään
Adessive - elelemällä
Abessive - elelemättä
Active instructive - elelemän
Passive instructive- eleltämän

IV Infinitive
Nominative - eleleminen
Partitive - elelemistä

V Infinitive

Did you make it to the end?

No comments: